5 Największych trendów w oprogramowaniu Physical Therapy Rehab w 2023 r

Pracownicy służby zdrowia i specjaliści IT są zgodni, że oprogramowanie będzie miało kluczowy wkład w leczenie pacjentów z problemami mięśniowo-szkieletowymi. Ale jakie korzyści płyną z oprogramowania rehabilitacyjnego dla interesariuszy? Zainteresowane strony obejmują lekarzy, terapeutów, pacjentów i firmy oferujące ubezpieczenia zdrowotne. Dokładne objaśnienie panujących trendów i wgląd w to, jak EVE Rehab Software na nie odpowiada znajdują się w kolejnej części artykułu.

 

Odpowiedzialność za własne zdrowie

Coraz częściej rolą współczesnego pacjenta jest odpowiedzialność za własny proces leczenia. Niedobór osób wykonujących zawód fizjoterapeuty przy jednoczesnym wzroście liczby pacjentów, sprawia, że konieczne staje się dokonanie wielu zmian w tym procesie. W ostatnich publikacjach można zauważyć, że wytyczne medyczne na całym świecie coraz częściej sugerują pacjentom samodzielną terapię w ramach procesu leczenia. Technologia odgrywa tu niezwykle kluczową rolę. Samodzielny, indywidualny proces leczenia jest doskonałym przykładem tego, jak odpowiedzialność stopniowo przesuwa się z pracownika służby zdrowia na pacjenta. Pojawienie się nowych technologii w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem pozwala na bezpośrednią komunikację lekarza rodzinnego ze smartwatchem na przykład w celu pomiaru tętna i śledzenia wyników ćwiczeń. Otrzymane dane są niezbędne, aby zachęcić pacjentów do samoopieki, która pomoże ograniczyć nadmierne obciążanie systemu opieki zdrowotnej i terapeutów. Fizjoterapia to kolejna dziedzina, która wymaga od pacjentów samoopieki i dostępu do obiektywnych danych w celu usprawnienia opieki.

Oprogramowanie DAVID EVE działa jak wirtualny asystent i nadzoruje pacjentów w trakcie wykonywania ćwiczeń. Pełni też funkcję narzędzia do zarządzania raportując ilość i jakość działań podejmowanych przez instruktorów i pacjentów, a wszystko to online i w czasie rzeczywistym. Dane, które można monitorować nawet na odległość obejmują:

  • Postęp w ćwiczeniach
  • Parametry ćwiczeń (ROM, ciężar, prędkość, powtórzenia)
  • Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu medycznym
  • Informacje zwrotne od pacjentów

Dzięki informacjom zwrotnym od pacjentów, oprogramowanie rehabilitacyjne DAVID EVE może automatycznie dostosować program terapii ruchowej w oparciu o wcześniej zdefiniowane zasady programu terapii ruchowej. Pomaga to zapewnić bezpieczne środowisko treningowe dla pacjenta.

Zaangażowanie pacjenta

Obiektywna ocena danych i wyników testów w porozumieniu z pacjentem pozwala na odpowiednie dostosowanie i określenie celów. Ocena procesu znacząco zwiększa zaangażowanie pacjenta w jego proces rekonwalescencji. Już w 2023 roku marka David udostępni aplikację z opcją white-label z następującymi funkcjami:

  • Monitorowanie wyników testów
  • Przeglądanie i uzupełnianie kwestionariuszy medycznych
  • Możliwość umówienia się na terapię lub trening grupowy poprzez aplikację
  • Pobieranie raportów i wyników testów

Aplikacja zapewnia również bezpośredni kanał komunikacji między pracownikiem służby zdrowia a pacjentem w tym:

  • Usługi telemedyczne dla zdalnych spotkań lub wiadomości tekstowych
  • Prywatne wiadomości pomiędzy pacjentem a terapeutą
  • Ankiety dotyczące satysfakcji pacjenta

 

Gromadzenie danych i sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja ma również ogromny wpływ na sposoby i możliwości terapii pacjenta. Aplikacja przez nią napędzana może być wykorzystywana do programowalnych zadań, takich jak choćby dokładny pomiar parametrów ruchu, prawidłowe wykonanie ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz gromadzenie i udostępnianie danych między pacjentem, a lekarzem. Niektóre z korzyści obejmują również poprawę aspektu zarządzania bólem i długoterminowego przestrzegania zaleceń oraz lepszy nadzór kliniczny nad pacjentem. Aplikacja może również w znacznym stopniu pomóc terapeutom zredukować ich nakład pracy.

Ale w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo pacjentów?

Po pierwsze, należy mieć świadomość, że sprzęt marki DAVID jest dokładnie testowany pod kątem bezpieczeństwa, a także posiada Certyfikat Medyczny klasy 1 MDR (Medical Device Regulations). Testy mobilności i siły na sprzęcie zawsze odbywają się pod nadzorem certyfikowanego terapeuty marki DAVID. Przed rozpoczęciem procesu testowania, identyfikowane są wszelkie możliwe przeciwwskazania do ćwiczeń z użyciem sprzętu. Po przeprowadzeniu testów sporządzany jest indywidualnie dostosowany program treningowy bazujący na naukowo potwierdzonych szablonach terapii i wstępnie postawionej diagnozie lekarza. Następnie dane z testów są analizowane, w celu określenia odpowiedniego ciężaru treningowego, prędkości ćwiczeń oraz zakresu ruchu.

Znane są następujące elementy:

A: Wyniki z kwestionariuszy i testów wysiłkowych

B: Standardowy protokół treningowy oparty na wstępnej diagnozie i danych z testów

Każdy pacjent może indywidualnie zareagować na dobrane ćwiczenia, dlatego też subtelne korekty parametrów treningu (progresja lub regresja oporu, korekta ROM) mogą znacząco wpłynąć na ich wynik. Już wkrótce, będziemy mieli możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do automatycznego włączania korekt do ćwiczeń bez interwencji terapeuty. Umożliwi to wygenerowanie wysokiego stopnia przewidywalności procesu rekonwalescencji.

 

Finansowanie opieki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii zorientowanej na efekt

The cost of care is increasingly becoming a concern for many countries worldwide. Due to ageing, high demands for quality of care, and lack of staff, health insurers are challenged to finance insured care differently. In this situation, outcome-oriented care offers an opportunity to cut costs and increase patient flow. Koszty opieki zdrowotnej stają się coraz większym problemem dla wielu krajów na całym świecie. Ze względu na starzenie się społeczeństwa, wysokie wymagania dotyczące jakości opieki oraz braki kadrowe, ubezpieczyciele stają przed wyzwaniem by inaczej finansować opiekę ubezpieczeniową. W tej sytuacji opieka zorientowana na efekt oferuje możliwość obniżenia kosztów, przy jednoczesnym zwiększeniu przepływu pacjentów.

Ale czym właściwie jest opieka zdrowotna zorientowana na efekt i jak możemy określić ilościowo miary wyników bez niepotrzebnego obciążenia administracyjnego dla świadczeniodawców?

Możemy to zrobić, korzystając z systemu monitorowania pacjentów w połączeniu z cyfrowymi, holistycznymi przepływami pracy, które generują zautomatyzowane dane na potrzeby kompleksowych raportów i trendów. Wyobraź sobie, że masz możliwość wglądu do wyników pacjentów w różnych lokalizacjach, a uzyskane dane są automatycznie aktualizowane w czasie rzeczywistym. Na przykład, można wykazać następujące dane dla wszystkich pacjentów z przepukliną dysku:

  • Liczba pacjentów
  • Wiek
  • Płeć
  • Kod ICD10
  • Wyniki testów
  • Parametry ćwiczeń terapeutycznych
  • Kwestionariusze wyników

Oprogramowanie rehabilitacyjne EVE zapewnia optymalizację terapii ruchowej dla indywidualnego pacjenta. Ponadto, pozwala na przejrzysty wgląd do wyników pacjentów, tym samym umożliwiając ubezpieczycielom medycznym pewny zakup opieki o najwyższej jakości.

Telemedycyna

Telemedycyna to pojęcie, które szczególnie w dziedzinie fizjoterapii jest na celowniku każdego właściciela kliniki bądź ośrodka medycznego. Jest to aktualnie gorący temat nawet dla instytucji z ugruntowanym już systemem lub dla tych, które chcą wdrożyć nową platformę usług telemedycznych. Dynamiczny wzrost znaczenia oraz popularyzacji usług telemedycyny nastąpił w trakcie pandemii koronawirusa, który w pewnym sensie zmusił zarówno pacjentów jak i fizjoterapeutów do szybkiego oswojenia się i przyjęcia tej nowej technologii. Lekarze musieli bezwarunkowo zaakceptować i korzystać z bezkontaktowych metod leczenia, tak aby zapewnić jak najlepszą opiekę medyczną w 2020 r.
Telemedycyna pozwala na:
  • Zdalną komunikację z pacjentami
  • Zalecanie programów ćwiczeniowych z możliwością ich kontroli za pomocą dedykowanej aplikacji
  • Śledzenie wyników ćwiczeń i przechowywania danych dostępnych w aplikacji

 

Podsumowując, usługi telemedyczne to technologia, która z każdym dniem nabiera rozpędu. Coraz częściej określone przypadki terapii są efektywniej, szybciej a nawet skuteczniej leczone z użyciem tej technologii, niż gdyby pacjent był leczony osobiście.

W ten właśnie sposób marka DAVID zmienia system opieki nad układem mięśniowo-szkieletowym.