Ez az instabilitás – a kontroll elvesztése vagy a gerincszakaszok túlzott mozgása – traumás sérülésből eredő fájdalomnak, facet-ízületeknek, degeneratív porckorongoknak vagy izomgyengeségnek tulajdonítható (3, 4.) Ezek a tényezők befolyásolják a helyi mély Multifidus védekező, visszacsatolási mechanizmusát, ami a Multifidus reflexes gátlásához, végül az izom sorvadásához és zsírosodásához vezet (5, 6.) (dekondicionálás). Kimutatták, hogy a derékfájás akut epizódja azonnal beindítja a Multifidus izomsorvadását. A gerincből eredő fájdalomgátlás következtében a Multifidus atrófia általában folytatódik, és az elvesztett izomtömeg teljes helyreállítása még a fájdalom megszűnése után sem tapasztalható (7). A Multifidus teljes, spontán regenerálódásának hiánya hozzájárulhat az LBP magas kiújulási arányához. Egy krónikus derékfájásban szenvedő betegek körében végzett, mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálatban (MRI) a betegek 80%-ánál Multifidus izomsorvadást és zsírszöveti lerakódásokat figyeltek meg (8).
A mély Multifidus izmok létfontosságú stabilizátorai a gerincoszlopnak.
Továbbá a Multifidus atrófia példája inkább helyi, mint általános. A Multifidus méretét és kétoldali szimmetriáját, krónikus LBP-betegeknél és egészséges, tünetmentes alanyoknál összehasonlító vizsgálatban (9.), a tünetmentes alanyoknál szignifikánsan nagyobb Multifidus izmokat találtak. Az aszimmetria az egyoldali fájdalommal rendelkező betegeknél is megfigyelhető volt.
A Russo és munkatársai által készített áttekintés azt tárgyalja, hogy a Multifidus atrófiához vezető mechanizmus szorosan kapcsolódik az arthrogenikus izomgátláshoz (3.) A mechanizmus magában foglalja a ízületben jelentkező fájdalmat, amely az ízületet mozgató vagy stabilizáló izmok csökkent idegi aktivitását okozza. Különböző, MRI és ultrahang segítségével végzett, közzétett tanulmányok kimutatták a Multifidus csökkent idegi válaszát.
Az akut vagy krónikus LBP-ben szenvedő betegek EMG- és agyi ingerület-térképezési vizsgálatai, a Multifidus megváltozott rekrutációját mutatják a fájdalom, a fájdalomkerülés és a dekondicionálás miatt (10,11).
A „kapcsoló” ki volt „kapcsolva”.
A specifikus, célzott és izolált kezelés helyreállítja a megváltozott kapcsolódási mintázatot a Multifidus mindhárom rostrétegében. Ezek a vizsgálatok azt is feltárják, hogy a derékfájás krónikus szakaszában, amikor a Multifidus izom helyreállítását a megváltozott kapcsolódási mintázatok akadályozhatják, más izmok (például az Erector Spinae) aktívak és helyettesítik a stabilizáló Multifidus izmokat.
A DAVID Spine gépekkel végzett specifikus, célzott és izolált kezelés helyreállítja a megváltozott kapcsolódási mintázatot a Multifidus mindhárom rostrétegében.
A Multifidus három rostrétegből áll, amelyek a gerinc három mozgássíkját stabilizálják. Speciális gyakorlatokra és izolált mozgásmintákra van szükség ahhoz, hogy újra beindítsuk vagy “bekapcsoljuk” a bekapcsolási mintákat, és helyreállítsuk az egyensúlyt a mély és a felszíni izmok között.
A getback terapeuták által végzett specifikus, célzott és izolált kezelés helyreállítja a megváltozott kapcsolódási mintázatokat a Multifidus mindhárom rostrétegében.A getback terápiás kezeléssel a Multifidus létfontosságú funkcióját, a gerinc csigolyáinak stabilizálását állítják helyre, a “semleges zónában” a mindennapi, többirányú mozgásmintáink során.
A Multifidus – amelyet nagyon nehezen izolálható és edzhető izomként tartanak számon – hatékonyan újraaktiválódik a gyakorlatok által.
A „kapcsolót” vissza lehet „kapcsolni”.
A Switch ON és a Switch OFF közötti áttekintés
- A gerinc stabilizációs rendszere a csigolyákból, a mélyizmokból és az idegi kontroll visszajelző rendszerből áll.
- Az arthrogenikus izomgátlás megzavarhatja a gerinc kulcsfontosságú szegmentális stabilizáló izmának – a lumbális Multifidusnak – az irányítását.
- A megzavart izomkontroll a gerinc funkcionális stabilitásának csökkenéséhez vezethet, ami lehetővé teszi az ízületek túlterhelését és az ebből következő tartós és visszatérő fájdalmat.
- A cél a motoros koordináció helyreállítása, a véráramlás fokozása és a Multifidus koncentrált erősítése, a gerincet tartó mély és felszíni izmok erejének fokozatos növelése érdekében.
Hivatkozások
- Panjabi, M.M. (1992) The Stabilizing System of the Spine, Part 1: Function, Dysfunction, Adaption and Enhancement. Journal of Spinal Disorders, 5, 383-389.
- Macintosh J, Valencia F, Bogduk M, Munro R. The morphology of the lumbar multifidus. Clin Biomech 1986;1:196-204.
- Russo M, Deckers K, Eldabe S et al. Muscle Control and Non-specific Chronic Low Back Pain. Neuromodulation. 2018 Jan;21(1):1
- Freeman MD, Woodham MA, Woodham AW. The role of the lumbar multifidus in chronic low back pain: a review. PMR. 2010 Feb;2(2):142-6; quiz 1 p following 167. doi: 10.1016/j.pmrj.2009.11.006. PMID: 20193941.
- Hides JA, Jull GA, Richardson CA. Long-term effects of specific stabilizing exercises for first-episode low back pain. Spine (Phila Pa 1976). 2001;26:E243-E248.
- Hides J, Gilmore C, Stanton W, Bohlscheid E. Multifidus size and symmetry among chronic LBP and healthy asymptomatic subjects. ManTher 2008;13:43
- Hides, Julie A. PhD; Richardson, Carolyn A. PhD; Jull, Gwendolen A. MPhty Multifidus Muscle Recovery Is Not Automatic After Resolution of Acute, First-Episode Low Back Pain. Spine, Volume 21(23).December 1, 1996.2763-2769
- Kjaer, P., Bendix, T., Sorensen, J.S., Korsholm, L. and Leboeuf-Yde, C. (2007) Are MRI-Defined Fat Infiltrations in the Multifidus Muscles Associated with Low Back Pain? BMC Medicine, 5, Article No. 2
- Hodges PW, Danneels L. Changes in Structure and Function of the Back Muscles in Low Back Pain: Different Time Points, Observations, and Mechanisms. J Orthop Sports Phys Ther. 2019 Jun;49(6):464-476. doi: 10.2519/jospt.2019.8827. PMID: 31151377
- MacDonald D, Moseley GL, Hodges PW. People with recurrent low back pain respond differently to trunk loading despite remission from symptoms. Spine (Phila Pa 1976). 2010;35:818-824.
- Brumagne S, Diers M, Danneels L, Moseley GL, Hodges PW. Neuroplasticity of Sensorimotor Control in Low Back Pain. J Orthop Sports Phys Ther. 2019 Jun;49(6):402-414. doi: 10.2519/jospt.2019.8489. PMID: 31151373
- Danneels L, Vanderstraeten G, Cambier D, et al. Effects of three different training modalities on the cross sectional area of the lumbar multifidus muscle in patients with chronic low back pain. Br J Sports Med 2001;35:186-191.
Felelősségi nyilatkozat
Ezt a cikket a GetBack partnerünktől vettük át. Az eredeti cikket a GetBack weboldalán olvashatja el.