1. Zoptymalizowana biomechanika
Co ma decydujące znaczenie przy projektowaniu takiego rodzaju urządzenia? Najważniejszym elementem jest biomechanika. Dobrze zaprojektowane ćwiczenie, zapobiega szkodliwym ruchom, jest łagodne dla stawów, ale bardzo męczące dla mięśni i może być łatwo dostosowane do każdej osoby. Wiele badań wykazało, że ruch może działać na bolące stawy jak lekarstwo. Kręgosłup jest jednak bardzo złożoną strukturą, w której skład wchodzą kręgi, krążki międzykręgowe, więzadła, dynamicznie działające mięśnie skręcające i krótkie grzbietu oraz duże, w większości statycznie działające, mięśnie toniczne.
Gdy do tego dojdzie ból pleców i utrata koordynacji, kontrolowane rozpoczęcie terapii ruchowej jest niezwykle trudne. Konieczne jest zastosowanie medycznych urządzeń, które izolują obszar docelowy i zapewniają pełną kontrolę nad ruchem i obciążeniem.
2. Trening izolowany
Dlaczego trening izolowany jest ważny u pacjentów z bólem pleców? Wiele osób, które cierpią z powodu bólu pleców, ma wytworzony mechanizm kompensacji. Oznacza to, że inne grupy mięśni w organizmie przejmują funkcje, które powinny spełniać mięśnie pleców. Ból powoduje unikanie aktywności. W rezultacie zmniejsza się siła i zakres ruchu, a grupy mięśniowe, które przejmują aktywność, są przeciążone. W przypadku długotrwale utrzymującej się kompensacji dolegliwości bólowe, pojawiają się one w innych rejonach ciała. Oznacza to, że konieczne jest wyizolowanie ruchu, tak aby zaangażować konkretne grupy mięśniowe.
Medyczne urządzenie do treningu wyprostu w odcinku lędźwiowo-piersiowym zostało opracowane w taki sposób, aby kompensacja innych grup mięśniowych była ograniczona do minimum. W celu przeanalizowania efektywności ćwiczenia przeprowadzono badanie, którego wyniki widać poniżej. Można zauważyć, że nastąpiła silna aktywacja prostowników grzbietu w porównaniu z prostownikami i zginaczami stawu biodrowego.
(The Spinal Muscular Profile, Achim Denner, Springer 1992)
3. Prawidłowe obciążenie
Co decyduje o prawidłowym obciążeniu? Większość urządzeń fitness i ćwiczeń funkcjonalnych fatalnie radzi sobie z kontrolą obciążenia. Oznacza to, że obciążenie nie jest prawidłowo rozłożone w całym zakresie prowadzonego ruchu. Tak więc w jednym ruchu od zgięcia do wyprostu obciążenie może być zarówno zbyt lekkie, jak i zbyt ciężkie.
Poniżej przedstawiamy przykład, jak błąd w kontroli obciążenia wpływa na trening. Na początku ruch jest prawidłowy, ale w miarę zmęczenia jego zakres staje się coraz mniejszy i w końcu nie da się go w pełni wykonać. Prawidłowo zaprojektowana kontrola obciążenia pozwala na wykonanie ruchu w pełnym zakresie nawet przy dużym zmęczeniu mięśni.
Medyczne urządzenie do treningu wyprostu w odcinku lędźwiowo-piersiowym jest wyposażone w monitor, który pokazuje czas i prędkość ćwiczenia za pomocą inteligentnego oprogramowania. Wynik dokładności na końcu ćwiczenia wskazuje na jego jakość. Algorytm, w razie potrzeby, dostosowuje parametry programu treningowego.
Taki wynik nie byłby możliwy przy nieprawidłowej kontroli obciążenia. W tym konkretnym przypadku wynik dokładności wynosi 97%, a zakres ruchu mieści się w normach.
Praktyczne korzyści zastosowania medycznego urządzenia zapewniającego właściwie dobraną krzywą obciążenia:
- Pacjenci czują, że ruch jest bardzo delikatny i płynny, bez gwałtownych przyspieszeń.
- Mięśnie wykonują zawsze największą możliwą na danym poziomie pracę, niezależnie od obciążenia.
- Ćwiczenie jest bezpieczne, nawet gdy efekt zmęczenia jest bardzo duży.
- Ruch jest praktycznie zawsze bezbolesny, kiedy stawy są podparte, a obciążenie płynne.
4. Bezpieczne środowisko treningowe
Kiedy ćwiczenia wyprostne pleców są bezpieczne? Wtedy, gdy ruch mobilizuje odcinek lędźwiowo-piersiowy w płaszczyźnie strzałkowej, aktywując prostowniki w sposób kontrolowany, w ograniczonym zakresie ruchu. Dzięki temu osoby nawet ze znacznym i długotrwałym bólem pleców oraz brakiem koordynacji i siły, mogą rozpocząć ćwiczenia wzmacniające i poprawiające zakres ruchu z pełnym bezpieczeństwem i minimalnym bólem.
Dzięki testom można dokładnie odwzorować zakres ruchu i siłę izometryczną mięśni tworząc profil kręgosłupa. Stwarza to bezpieczne środowisko, które pilnuje, aby pacjent nie wybrał zbyt dużego obciążenia treningowego.
5. Możliwość badania i pomiaru kręgosłupa
Jak należy przeprowadzać badania i pomiary? Najbezpieczniejszym i najbardziej powtarzalnym sposobem badania siły mięśni pleców jest zastosowanie izometrycznych testów siłowych. Siła jest mierzona w niutonometrach i porównywana ze zwalidowanymi wartościami normatywnymi. Oprogramowanie oblicza prawidłowe obciążenie treningowe w bezpiecznym zakresie ruchu pacjenta z wykorzystaniem odpowiedniego szablonu. Jeśli w tej fazie test siły jest zbyt obciążający, warto najpierw zastosować test zakresu ruchu, aby zbudować koordynację i powoli zwiększać objętość treningu od bezpiecznych wartości.
6. Cyfrowy protokół leczenia
Jak można leczyć pacjenta z bólem pleców? Ogólnym celem skutecznego leczenia jest zmniejszenie odczuwanego bólu i poprawa jakości życia. Aby osiągnąć ten cel, aktywna terapia musi być progresywna i zgodna z indywidualnymi możliwościami adaptacji. Leczenie zawsze opiera się na indywidualnej ocenie pacjenta. Progresja programu następuje po subiektywnej ocenie odczuwanego oporu i wskaźników bólu. Domyślny program dla wyprostu pleców zapewnia bezpieczny start, który może być stosowany we wczesnych etapach rehabilitacji. Program jest zaprojektowany tak, aby na początku zakres ruchu był niewielki, a obciążenie lekkie. Fizjoterapeuta jest wtedy w stanie monitorować progresję i informacje zwrotne od pacjenta oraz dostosować program w czasie rzeczywistym.
7. Szablony programów na problemy z kręgosłupem
Jak działa monitorowanie leczenia? Bolesne stawy i tkanki są krytycznymi czynnikami warunkującymi wielkość obciążenia i zakresu ruchu, które można zastosować. Ten schematyczny rysunek pokazuje, jak kontroluje się progresję obciążenia podczas leczenia na urządzeniu do treningu wyprostu w odcinku lędźwiowo-piersiowym. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie obciążenia w granicach tolerancji, przy jednoczesnym dążeniu do wywołania zmian adaptacyjnych w mięśniach i tkankach.
W poniższym przykładzie monitorowanie poziomu bólu spowodowało zmniejszenie obciążenia w momencie jego zaostrzenia. Kiedy poziom odczuwanego bólu ponownie zaczął spadać, obciążenie zaczęło wzrastać.
8. Doświadczenie pacjenta
Co może zmotywować pacjenta z bólem pleców? Wszystkie zmienne treningowe są monitorowane, a system błyskawicznie oblicza procent zgodności z prawidłową prędkością, zakresem ruchu i obciążeniem. To pomaga w motywowaniu rehabilitowanej osoby.
Monitorowanie parametrów na poziomie pacjentów oraz pracy całego ośrodka jest ważnym elementem kontroli jakości. Edukacja pacjentów oparta na obiektywnych danych jest ważna, aby pacjenci zyskali sprawczość i wzięli odpowiedzialność za swoje zdrowie i proces rehabilitacji. Wyjaśnienie, co dzieje się z plecami pacjenta, jest ważnym czynnikiem sprzyjającym powrotowi do zdrowia.
9. Gromadzenie danych
Co mają wspólnego dane i urządzenie do ćwiczeń? Dzięki wysokiej jakości, kompleksowym danym, medyczne urządzenie do treningu wyprostu w odcinku lędźwiowo-piersiowym przechodzi teraz na kolejny poziom w analityce danych, która wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). Zaawansowane algorytmy uczenia maszyn i szybkość zbierania wielu danych pacjentów wpływa na ulepszenie procedury gromadzenia danych. Silnik-AI znajduje podgrupy pacjentów o podobnych reakcjach na leczenie, przewiduje wyniki leczenia i optymalizuje je na różnych jego etapach.
10. Zarządzanie kliniką
Jak wygląda przyszłość? Fizjoterapia to zazwyczaj leczenie indywidualne, co oznacza, że wzrost ilości pacjentów będzie prowadził do wzrostu kosztów. Z tego powodu fizjoterapia często nie jest traktowana przez świadczeniodawców jako opłacalna. W wielu przypadkach może to również prowadzić do ograniczenia zalecanego czasu leczenia, co może być szkodliwe dla długoterminowych wyników pacjenta. Dzięki inteligentnemu urządzeniu do treningu wyprostu w odcinku lędźwiowo-piersiowym, będącego jednym z elementów kompleksowego systemu rehabilitacji kręgosłupa, możliwe jest leczenie większej liczby osób niż w systemie 1 na 1 bez utraty jakości.